زِدپـدیا

رسانه شناخت نسل زد

برابری در همه حقوق در نسل Z

عدالت و برابری در علاقه‌های شخصی، امور شغلی و... ویژگی نسل زد است

برابری و عدالت ویژگی جذاب نسل Z
برای نسل زد مهم است که هرکسی شانس برابر برای ابراز عقیده داشته باشد

از تفاوت‌های عمده نسل زد با نسل‌های گذشته خودش این است که به دلیل اینترنت و شبکه‌های مجازی، نسلی است به شدت آگاه. در تحقیقات و نظرسنجی جهانی جدید منتشر شده آمده است که نسل Z به برابری جنسیتی در کنار مسائل مربوط به محیط زیست بیش از هر گروه سنی دیگری اولویت می‌دهد.  آن‌ها از اهمیت بسیار زیاد محیط زیست، آزادی بیان، سیاست‌های جهانی و برابری نژادی و جنسیتی خبر دارند و می‌دانند که باید برای بدست آوردن یا بهبود این موضوع‌ها دست در دست هم بدهند و تلاش کنند تا به آن برسند و جهان را برای خودشان و نسل آینده مکانی به مراتب بهتر از چیزی که الان هست تبدیل کنند.

 

این تلاش‌ها را می‌توانیم از اعتراض‌های گسترده آن‌ها برای موضوع گرمایش زمین یا حرکات بشر دوستانه آن‌ها موقع جنگ‌های خاورمیانه ببینیم. این میل به برابری در نسل زد تنها به برابری جنسیتی ختم نمی‌شود و آن‌ها همچنین بصورت واضح حمایت خود را به برابری نژادی و انواع مختلف برابری اعلام می‌کنند.

طبق نظرسنجی یوبو که در آمریکا پس از اتفاق جورج فلوید اتفاق افتاد نزدیک به ۹۰ درصد نسل زد، گفتند که از سازمانی که علیه نژادپرستی بصورت سیستمی و خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان آمریکایی مبارزه می‌کند، حمایت می‌کنند. ۸۳ درصد از پاسخ دهندگان یوبو معتقد بودند که پلیس در ایالات متحده از زور بیش از حد استفاده می‌کند. ۷۷ درصد از پاسخ دهندگان قبلاً در تظاهراتی برای حمایت از برابری سیاه‌پوستان آمریکایی شرکت کرده‌اند و ۶۲ درصد گفته‌اند که مایلند در طی یک اعتراض مسالمت‌آمیز برای حمایت از این برابری حتی تا حد دستگیری هم پیش بروند.

نسل زد حریم شخصی خود را محترم می‌شمارد و برای فردگرایی بسیار ارزش قائل است. برای نسل زد مهم هست که هرکسی شانس برابر برای ابراز عقیده داشته باشد و این موضوع می‌تواند دلیل این باشد که این نسل سعی می‌کند موضوعات مختلف را با دید باز نگاه کند و اعتقاداتی که با خودش مغایرت دارد را قضاوت یا مسخره نکند

علاوه بر این، ۸۶ درصد احساس کردند که تظاهرات مسالمت‌آمیز و تظاهرات سیاسی برای ایجاد یک تغییر مهم ضروری است. با این حال، تنها ۴۳ درصد احساس کردند که اعتراض‌ها باید خشونت‌آمیز باشد تا این تغییر ایجاد شود. ۴۰ درصد یا مطمئن نبودند یا باور نداشتند که از اعتراض‌های فعلی تغییری حاصل شود. این نظرسنجی همچنین نشان داد که نسلZ به طور گسترده از رسانه‌های اجتماعی برای ابراز حمایت خود از زندگی سیاه پوستان  استفاده می‌کند. ۷۳ درصد از پاسخ دهندگان یوبو گفتند که از اینستاگرام برای ابراز حمایت خود از برابری سیاهپوستان آمریکایی استفاده می‌کنند، در حالی که ۲۶ درصد از TikTok تیک تاک، ۲۵ درصد از توییتر و تنها ۱۳ درصد از فیس بوک استفاده می‌کنند.

نسل زد حریم شخصی خود را محترم می‌شمارد و برای فردگرایی بسیار ارزش قائل است. برای نسل زد مهم است که هرکسی شانس برابر برای ابراز عقیده داشته باشد و این موضوع می‌تواند دلیل این باشد که این نسل سعی می‌کند موضوعات مختلف را با دید باز نگاه کند و اعتقاداتی که با خودش مغایرت دارد را قضاوت یا مسخره نکند. در بین نسل زد تحصیلات از مهم‌ترین موضوع‌ها و دغدغه‌ها است. نسل Z در مسیر تبدیل شدن به تحصیل کرده‌ترین نسل‌ها هستند. آن‌ها نسبت به کسانی که قبلا آمده بودند، نرخ فارغ التحصیلی بالاتر از دبیرستان و نرخ ترک تحصیل کمتری دارند. نسل Z تمایل دارد محیط‌های یادگیری اجتماعی را تجربه کند. جایی که آن‌ها می‌توانند به صورت عملی و مستقیم در فرآیند یادگیری مشارکت داشته باشند. آن‌ها انتظار دارند خدمات درخواستی در هر زمان و با موانع کم  در دسترس باشد. آن‌ها تمایل دارند که در اوایل حرفه دانشگاهی خود بیشتر بر روی شغل متمرکز شوند تا بتوانند بهتر از نسل‌های گذشته‌ خود عمل کنند. درنتیجه فرصت برابر برای یادگیری مهارت و تحصیل بیش از گذشته موضوعی مهم و حیاتی است.

این نیاز بدلیل وجود پلتفرم‌های آنلاین متنوعی مانند یوتیوب، آپارات و… از بسیار از جهات در حال برطرف شدن است. دیگر یادگیری انواع زبان یا انواع مهارت‌های مختلف مانند برنامه‌نویسی، کار با نرم‌افزار‌های ویرایش صدا و تصویر یا حتی موسیقی برای افرادی که درآمد زیادی ندارند یک رویا نیست و آن‌ها تنها چند کلیک با هزاران برنامه‌ آموزشی بارگذاری شده در دنیای اینترنت فاصله دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *